Wspólnota Polaków w Górnej Austrii

W dniu 22 lipca 2008 roku została powołana do życia Wspólnota Polaków w Górnej Austrii. Inicjatorem  powstania organizacji  był pan Julian Gaborek, obecny Prezes „Wspólnoty”.

Głównym jej celem jest podtrzymywanie związków Polaków mieszkających w Górnej Austrii z Ojczyzną a pragnieniem, aby „Wspólnota”  tętniła życiem polonijnym. Bogaty program obejmuje wspólne spotkania, które są okazją do przybliżenia polskiej historii, sztuki, literatury i muzyki. Organizatorom  zależy na angażowaniu młodego pokolenia i dlatego zachęca młodzież do udziału w planowanych imprezach, aby jej również bliskie były idee patriotyczne, mowa ojczysta i polskie obyczaje. Jej program to także promowanie bogactwa polskiej kultury, poprzez zapraszanie z kraju zespołów muzycznych, tanecznych,wokalnych, itp.,oraz organizowanie różnorodnych imprez.  WPwGA  proponuje również w swojej działalności szeroką gamę imprez sportowych i rekreacyjnych, chcąc w ten sposób zaangażować i uaktywnić tutejsze środowisko polonijne. Przy „Wspólnocie”  istnieje już dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,  radio polonijne Polskie Radio w Górnej Austrii, które nadaje audycje  w każdą niedzielę o godz.12.00, a także klub sportowy „Orzeł”.

Co roku w czerwcu organizowany jest Zlot i Igrzyska Polonijne. Mają one charakter  sportowo-kulturalny, są  przygotowane  z dużym rozmachem i z myślą o rodakach  z całej Europy.

Wizytówką  WPwGA  jest strona internetowa, prowadzona także w języku niemieckim, przedstawiająca poprzez artykuły, zdjęcia i filmy całokształt jej działalności: www.poloniaoberoesterreich.com