Kamień Pomorski stanowi nie lada gratkę dla miłośników historii; jako gród istniał już w IX wieku, prawa miejskie uzyskał przed przeszło 740 laty – dokładnie w 1274 roku. Nazwę swoją zawdzięcza ogromnemu głazowi narzutowemu, leżącemu w wodach Zalewu Kamieńskiego przy północnym brzegu pobliskiej Wyspy Chrząszczewskiej. Prowadzi tu oznaczony kolorem czarnym szlak turystyczny. Głaz zwany „królewskim”, swoją nazwę zawdzięcza wydarzeniu z 1121 roku, kiedy to władca Polski – Bolesław Krzywousty z tego właśnie miejsca dokonał przeglądu floty pomorskiej.
Miasto leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje zespół katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydent RP z romańsko-gotycką katedrą, skarbcem i unikalnym, jedynym takim w Polsce przykatedralnym wirydarzem na czele. W obrębie zespołu zobaczyć można także Pałac Biskupi i Kurię Dziekana, tzw. dworek Ewalda Jürgena von Kleista. Ten wybitny naukowiec, jednocześnie dziekan kapituły katedralnej, właśnie w Kamieniu 17 października 1745 roku jako pierwszy na świecie skonstruował prototyp kondensatora elektrycznego, tzw. Butelkę Kleista. W 2013 roku odsłonięto tu tablicę Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, które uznało Kamień za miejsce szczególnie ważne dla rozwoju fizyki na świecie.
W trakcie wędrówki warto zwrócić uwagę także na inne obiekty zabytkowe, wśród nich: Ratusz z XIV w., Bramę z Basztą Wolińską wzniesione około 1308 roku wraz z murami obronnymi miasta, Kościół Najświętszej Marii Panny, Kościół św. Mikołaja. Podczas spaceru nie da się nie zauważyć bogactwa historycznego tego miasta. Wiele informacji o tym terenie znajdziemy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Placówka organizuje różnego rodzaju wystawy okolicznościowe, oferuje stałą ekspozycje archeologiczną i sztuki sakralnej, posiada ponadto bogaty zbiór archiwalnych zdjęć miasta sprzed wojny, kiedy to Kamień Pomorski należał jeszcze do Niemiec.
Kolejne interesujące muzeum to Muzeum Kamieni (są tylko 2 takie w Polsce!), które oferuje unikalną kolekcję kamieni i minerałów, jak również meteorytów oraz kości dinozaurów. To skarbnica dla geologów i archeologów. Dodatkowym atutem jest lokalizacja muzeum – znajduje się ono bowiem w zabytkowej baszcie, na którą można wejść i podziwiać piękną panoramę okolicy.
Jednak nie samą historią miasto żyje. Każdego roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych i sportowych o charakterze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Najbardziej znanym i zarazem najstarszym wydarzeniem kamieńskim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który organizowany jest nieprzerwanie od 51 lat. W zabytkowym wnętrzu Katedry Kamieńskiej w każdy piątkowy wieczór lata występują wybitni organiści, orkiestry, chóry, zespoły i soliści z całego świata.
W ostatni weekend lipca w amfiteatrze miejskim w pobliżu Zalewu Kamieńskiego od blisko 20 lat odbywa się Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej. To barwna dwudniowa impreza folklorystyczna, podczas której spotykają się i koncertują dla mieszkańców i turystów ludowe zespoły śpiewacze i kapele z wielu miejscowości naszego kraju.
Miasto niedawno wzbogaciło się o nowoczesny port jachtowy. Marina Kamień Pomorski posiada 240 miejsc postojowych na wodzie, dysponuje pełnym zapleczem socjalnym dla żeglarzy, dostosowana jest także do zimowania jachtów (miejsca w hangarach i na placu). Marina jest przedsięwzięciem zrealizowanym w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Szlak obejmuje sieć portów i przystani jachtowych w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku. Trasa Szlaku leży na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec – Berlina poprzez Bałtyk do Skandynawii.
Sąsiedztwo akwenów wodnych to prawdziwy raj dla miłośników żagli i wioseł, windsurfingu, kitesurfingu oraz wędkowania. Doskonałe warunki wietrzne Zalewu Kamieńskiego oraz stale rozbudowywana baza sprawiły, że Kamień Pomorski to godny polecenia ośrodek żeglarstwa w Polsce. Od lat odbywają się tu ważne imprezy żeglarskie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
W okresie letnim kursuje po Zalewie statek Victoria, gospodarstwa agroturystyczne oferują pobyt na wsi, jazdy konne. Kamieński Country Club, usytuowany kilka kilometrów od centrum miasta, proponuje miłośnikom golfa 18-dołkowe nowe pole golfowe.
Strudzonych tempem współczesnego życia z pewnością ukoi pobyt w kamieńskim uzdrowisku. Tradycje uzdrowiskowe miasta sięgają XIX wieku, kiedy odkryto tu źródła solankowe i pokłady borowiny. Uzdrowisko intensywnie inwestuje w ostatnim czasie w rozwój swojej infrastruktury, prowadzi szeroką działalność leczniczą, profilaktyczną i rehabilitacyjną. Swoim pacjentom oferuje specjalistyczną pomoc przy schorzeniach narządu ruchu, układu krążenia, chorobach neurologicznych i reumatologicznych.
Nie sposób opisać wszystkich zakamarków Kamienia, wspomnieć wszystkich legend z nim związanych. O jego urokach najlepiej przekonać się osobiście, każdy bowiem znajdzie tu mały klejnot dla siebie.
Tekst i fotografie: Mateusz Ciężyk (publikacja artykułu marzec 2014)
Aktualizacja artykułu: lipiec 2015, dzięki uprzejmości Wydziału Promocji UM Kamień Pomorski
Jeden komentarz
Pingback: Kontynuujemy nasz cykl "Lato w Polsce"