Lublin
Lublin znajduje się we wschodniej części Polski, na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej. Miasto zamieszkuje około 350 tys. osób, z czego większa część w wieku produkcyjnym. W odległości 10 km od centrum Lublina, znajduje się port lotniczy, który jest kolejnym atutem dla przyszłych inwestorów. Miasto stara pozyskać się nowych przedsiębiorców. W związku z tym w ciągu najbliższych 6 lat, w Lublinie i województwie lubelskim zostanie wydane prawie 4,5 miliarda złotych z środków UE na ulepszenie infrastruktury i innowacyjne rozwiązania. Dzięki dotacjom miasto ma zmienić się w lokalizację bardziej atrakcyjną dla biznesu.
W co warto zainwestować?
Lubelszczyzna należy do jednego z najważniejszych i największych obszarów rolniczych kraju. Funkcjonuje tam około 2 tys. gospodarstw produkujących żywność ekologiczną. Przemysł spożywczy, ze względu na charakter regionu traktowany jest priorytetowo. Rozwój wspierany jest przez działające w mieście placówki naukowo – badawcze. Studenci często wybierają też takie kierunki jak technologia żywności, czy biotechnologia. Obecnie w tym sektorze zainwestowali: Firma Cukiernicza „Solidarność”, Perła – Browary Lubelskie, czy Stock (producent i dystrybutor trunków alkoholowych).
– Naszym atutem są przede wszystkim ludzie i ich niezwykły potencjał. Co roku mamy około 20 tys. absolwentów, którzy od razu mogą podjąć pracę. Lublin to miasto ludzi młodych
i dobrze wykształconych. Ze swojej strony może zaoferować konkurencyjne koszty pracy i prowadzenia działalności, niższe nawet o 30%, w stosunku do innych miastach Polski, które stanowią front walki o inwestora. W Lublinie drzemie ogromny potencjał. Wiemy, że mamy swoje ograniczenia, ale nie boimy się o nich rozmawiać i jesteśmy otwarci na biznes. Ze swojej strony możemy zagwarantować warunki dla praktycznie każdego rodzaju działalności i kreować współpracę z uczelniami – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Kolejny sektor, to przemysł motoryzacyjny i maszynowy. Na kierunkach związanych z tą specjalizacją studiuje ponad 10 tys. osób. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali samochód, który może być zasilany wodorem. Dwupaliwowy silnik Diesla to także pomysł doktoranta tej uczelni, Michała Białego. W tym sektorze zainwestowali: Daewon Europe, Ursus, czy Inergy Automotive Systems Poland.
– Lublin ma szansę konkurować z dużymi miastami, ponieważ są już one nieco przesycone inwestorami. Na przedsiębiorców czekają tutaj niskie ceny, czego wcale nie trzeba się wstydzić. To miasto o ogromnym potencjale kulturowo – społecznym. Z pewnością ma więcej do zaoferowania, niż pokazuje jego obecny wizerunek – mówi Ryszard Petru, doradca marszałka województwa dolnośląskiego ds. gospodarczych.
Lublin jest miastem akademickim. Uczelnie dają szansę na rozwój specjalistycznych usług informatycznych i biznesowych (BPO/SSC). Istniejąca powierzchnia biurowa przekracza 100 000 metrów kwadratowych. Koszty najmu oscylują w granicach 9-12 Euro/m kwadratowy. Jednocześnie miasto przygotowuje kolejne tereny pod budowę biurowców.
– Innowacyjność, pomysły, ciekawy partner i kilka przyszłościowych branż – to jest pomysł na Lublin. Należałoby zainwestować w pewne sektory z wyprzedzeniem, które będą dobrze rokować za kilka lat. Lublin ma świetną atmosferę, czuć zaangażowanie i motywację u młodych ludzie. Ale oni muszą wiedzieć, że to co robią ma sens – mówi Matthias Rahm z Ambasady Niemiec.
Dwie lokalizacje – dwa różne potencjały. Każdy z nich posiada swoje walory, które mogą przyciągnąć inwestorów z różnych segmentów gospodarki. Obydwa z dala od huku i zgiełku wielkich miast z wyjątkowym klimatem i atmosferą oraz niezwykłym krajobrazem. To doskonałe lokalizacje nie tylko na biznes, ale na łączenie spraw zawodowych z życiem prywatnym w spokojnym miejscu.
Fotografia © Anna Karahan