Trzy lata po uroczystościach beatyfikacyjnych, które odbyły się 1 maja 2011 r. w Rzymie, polski papież zostanie świętym i będzie mógł być oficjalnie czczony w całym Kościele katolickim.
Proces beatyfikacyjny papieża z Polski był jednym z najszybszych w historii. Niewiele ponad miesiąc po jego śmierci, w maju 2005 r., nowo wybrany papież Benedykt XVI ogłosił, że proces beatyfikacyjny jego poprzednika może rozpocząć się natychmiast. W lipcu 2013 r. papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu, który według Kościoła katolickiego dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Za cud uznał w nim niewytłumaczalne z punktu widzenia medycyny uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mory Diaz cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta miała doznać nagłego ozdrowienia oglądając beatyfikację Jana Pawła II i modląc się do niego.
We wrześniu, podczas konsystorza, papież Franciszek ogłosił 27 kwietnia 2014 r. datą kanonizacji Jana Pawła II i drugiego papieża Jana XXIII, Włocha, za życia nazywanego „Janem Pokornym” lub „Janem Uśmiechniętym”, który sprawował urząd w latach 1958-63 i według kościoła uzdrowił po śmierci zakonnicę cierpiącą na nowotwór.
Na kanonizację dwóch papieży do Rzymu wybierają się tysiące Polaków, razem z pielgrzymkami z parafii oraz prywatnie.
W związku z tym wydarzeniem Karolina Kowalska, z portalu Poland.gov.pl, przeprowadziła wywiad z historykiem dr Pawłem Skibińskim, dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Polecamy:
Część 1. Polski papież świętym.
Część 2. Jan Paweł II – papież, który zmienił Polskę.
Źródło: Poland.gov.pl
Fotografia © Nikolaus von Nathusius