CEB, czyli Chief Executive Board Meeting jest spotkaniem Prezesów, Dyrektorów oraz Członków Zarządów linii lotniczych zrzeszonych w Star Alliance. Spotkania te odbywają się dwa razy w roku w miastach, w których swoje bazy mają linie lotnicze sojuszu Star. Gospodarzem CEB w Warszawie są Polskie Linie Lotnicze LOT.
– Jest to bardzo prestiżowe wydarzenie branżowe i bardzo nam miło, że wspólnie z LOT-em możemy witać w Warszawie uczestników tak prestiżowego wydarzenia. Ufam, że nasze miasto i nasz kraj zrobią na uczestnikach CEB tak dobre wrażenie, że nie będą mieli wątpliwości, że Polska jest rynkiem, o który warto powalczyć i warto otwierać tu nowe połączenia lotnicze – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.
Lotnisko Chopina w Warszawie – baza i hub Polskich Linii Lotniczych LOT – jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obsługuje pasażerski ruch rozkładowy, ruch czarterowy, cargo oraz general aviation.
Jego historia sięga 1934 r. kiedy to osobiście otworzył je prezydent Ignacy Mościcki. Przez lata warszawski port lotniczy zmieniał się i rozbudowywał. Dzisiaj – jako Lotnisko Chopina – należy do najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych pasażerom portów lotniczych w Europie.
W 2014 r. na lotnisku obsłużonych zostało ponad 10,5 mln pasażerów, z czego blisko 40 proc. stanowili klienci biznesowi. W sezonie letnim 2015 r. lotnisko obsługuje połączenia z 84 portami lotniczymi w 43 krajach na czterech kontynentach.
Lotnisko Chopina zlokalizowane jest niespełna 10 km od centrum Warszawy. Jest doskonale skomunikowane z miastem i regionem. Dobry dojazd do lotniska zapewniają cztery linie autobusowe komunikacji miejskiej, kilkanaście linii autobusowej komunikacji dalekobieżnej, dwie linie kolei miejskiej i jedna linia kolei regionalnej, a także droga szybkiego ruchu.
Lotnisko dysponuje dwiema krzyżującymi się drogami startowymi o nawierzchni asfaltobetonowej i 80 miejscami postojowymi dla samolotów rozlokowanymi na 13 płytach postojowych. Pasażerowie mogą korzystać z 108 stanowisk odprawy bagażowo-biletowej i 16 samoobsługowych stanowisk check-in. W strefie komercyjnej na klientów czeka 40 sklepów i 20 restauracji i kawiarni.
Lotnisko zarządzane jest przez przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, które zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Oprócz warszawskiego lotniska Porty Lotnicze zarządzają również portem w Zielonej Górze oraz posiadają udziały w 10 spółkach zarządzających lotniskami regionalnymi. Za konsekwentne realizowanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa oraz osiągnięcia biznesowe Porty Lotnicze wielokrotnie nagradzane były tytułami Perły Polskiej Gospodarki, Ambasadora Gospodarki Polskiej, Firmy Przyjaznej Klientowi, Superbrands.
Źródło: Lotnisko Chopina w Warszawie
Fotografia © Dariusz Kłosiński