Kraków jest perłą wśród polskich miast. Jego obecność na pierwszej liście Światowego dziedzictwa Unesco jest wymownym świadectwem wartości zasobów tysiącletniej historii miasta.
Kraków znany jest jako duchowa i kulturowa stolica Polski, miejsce, którego czar i niepowtarzalny urok współtworzy historia zaklęta w kamieniach, murach i pomnikach dawnej świetności.
Wszystkie te informacje i opisy zabytków znajdziemy w każdym przewodniku, folderze lub informacji internetowej. Ale czy jesteśmy gotowi na magiczną podróż po pradawnym Krakowie? Czy warto zaryzykować i zobaczyć miasto, w którym „bramy czasu” wciągają nas w niezwykłe miejsca, zabytkowe budowle, tajemnicze place i ulice miasta? To tu kamienie opowiadają niezwykłe historie i przywołują ważne wydarzenia.
Magia wawelskiego czakramu, jednego z 7 „kamieni mocy” stanowiących filary Ziemi, pozwala przywołać legendarne i historyczne postacie opowiadające o wydarzeniach i miejscach zmieniających się w czasie i przestrzeni.
Historia smoka wawelskiego i króla Kraka, pogańskie kopce i tajemniczy posąg Światowida przenosi nas w świat wierzeń i tradycji sprzed tysiąca dwustu lat.
Wnętrza romańskich i gotyckich kościołów, groby władców i biskupów, rzeźby i artefakty ukryte w skarbcach i muzeach zmieniają nasze wyobrażenia o mrocznych czasach średniowiecza.
Szacowne mury Alma Mater z Collegium Maius świadczą o potędze nauki i trudzie, z jakim ludzie odkrywali tajemnice świata. Niezwykłe przyrządy naukowe, liczne dzieła i rozprawy, portrety profesorów i dobrodziejów w Muzeum UJ przypominają o doświadczeniach alchemicznych, obserwacjach astronomicznych, badaniach przyrodniczych czy teoriach historycznych, które wzbogacały naszą wiedzę.
Renesansowa rezydencja władców Polski – Zamek Królewski na Wawelu – przenosi nas w czas „złotego wieku Krakowa”. Monarchia Jagiellonów należała do najpotężniejszych w Europie, a Kraków był miastem nowoczesnym, bogatym i znanym w całym ówczesnym świecie.
Zbiory wawelskie z Arrasami króla Zygmunta Augusta, obrazy renesansowe z dziełem Leonarda da Vinci – „Damą z gronostajem” czy Kaplica Zygmuntowska w kościele katedralnym na Wawelu zachwycą wszystkich, którzy zechcą zobaczyć dzieła sztuki najwyższych lotów.
Tylko w Krakowie można zobaczyć obok siebie masywne mury świątyń romańskich, strzelistość gotyckich bazylik i przepych barokowych kościołów.
A w każdym kościele nawy i kaplice wypełnione ołtarzami, świętymi obrazami i rzeźbami. Tu także znajdziemy relikwie i pamiątki po świętych i błogosławionych, zobaczymy nagrobki, sarkofagi i tablice epitafijne ze znanymi nazwiskami dawnych władców, biskupów i mieszkańców Krakowa.
Obok historycznych budowli znajdziemy w Krakowie nowoczesne multimedialne muzea – Podziemia Rynku Głównego, Fabryka Schindlera, Galeria Malarstwa w Sukiennicach, które pozwolą każdemu odbyć niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni.
A jeśli kogoś zmęczą wędrówki ulicami i trasami turystycznymi, zwiedzanie wystaw i ekspozycji w 50 muzeach, oglądanie 200 kościołów, licznych zabytkowych kamienic i pałaców Krakowa to w obrębie Starego Miasta otoczonego zielonym pierścieniem Plant znajdzie setki kawiarni, restauracji, pubów, sklepów i zakładów rzemieślniczych – wszystko to co stanowi o niezwyklej atmosferze Krakowa.
Obwarzanki krakowskie, maczanka po krakowsku czy inne specjały kuchni polskiej stanowią wizytówkę wielowiekowych tradycji kulinarnych wywodzących się od słynnej uczty „U Wierzynka” wydanej dla królów i książąt, gości króla Kazimierza Wielkiego.
Nowoczesny międzynarodowy port lotniczy, dogodne połączenia kolejowe, rozbudowana sieć dróg tranzytowych umożliwia łatwy i szybki dojazd do centrum miasta, gdzie liczne hotele i pensjonaty, kuszą swoimi ofertami, wytwornymi wnętrzami i profesjonalną obsługą.
Zanim zdecydujesz się odwiedzić Kraków, pamiętaj, że już od średniowiecza Miasto roztacza magiczny urok, który powoduje, że turyści odwiedzający dawna stolicę Polski stają się jej najlepszymi ambasadorami.
Kraków to dostojna przeszłość, barwna teraźniejszość i śmiała przyszłość.
O autorze tekstu
Sławomir Śmiłek – wiceprezes KROT, historyk sztuki, przewodnik. Od ponad 20 lat prowadzi znaną Agencję Przewodnicką Renesans, w której szkoli również przewodników.
Fotografia © Anna Karahan
2 komentarze
Pingback: Polska to atrakcyjny cel podróży | Link to Poland
Pingback: Kontynuujemy nasz cykl "Lato w Polsce"