„Polish Culinary Paths” – ponad 140 stronicowe pełne pięknych fotografii wydanie zaprasza czytelników w niezwykłą podróż przybliżając im smaki i zapachy kuchni polskiej. Dzięki książce czytelnicy poznają historię polskiej kultury żywieniowej, a także popularne składniki oraz produkty. Rys historyczny uzupełniony jest legendami, podaniami oraz odwołaniami do znanych osobistości (m. in.: Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana), sztuki i literatury. Publikacja zwiera ponadto 16 prostych przepisów.
Książka dostępna jest w czterech językach: angielskim, chińskim, koreańskim i japońskim. Wersja chińska, japońska oraz koreańska zostały przygotowane dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ambasady RP w Seulu i można je bezpłatnie pobrać klikając na poniższe linki lub okładki:
Wersja chińska – Wersja japońska – Wersja koreańska
Wersję anglojęzyczną zatytułowaną „Polish Culinary Paths” w wersji papierowej i w formie e-booka można zamawiać na stronie Wydawnictwa Hanami.
Autorką książki jest Magdalena Tomaszewska-Bolałek specjalistka od kultury azjatyckiej i badaczka kuchni. Absolwentka japonistyki, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Zarządzania w sektorach mody oraz kursu poświęconego chemii jedzenia na McGill University w Kanadzie. W 2014 roku obroniła doktorat poświęcony kulturze kulinarnej. Zajmuje się badaniami nad historią kuchni, antropologią jedzenia, neurogastronomią, prognozowaniem trendów, dyplomacją oraz turystyką kulinarną. Od lat popularyzuje kulturę żywieniową poprzez spotkania, wykłady oraz warsztaty kulinarne. Pisze blog Kuchniokracja. Jest kierownikiem i autorką programu studiów podyplomowych Food Studies na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest również autorką publikacji „Tradycje kulinarne Japonii”, „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii” i „Japońskie słodycze” – w 2014 roku książka zdobyła główną nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards w kategorii kuchnia japońska, a rok później podczas uroczystości z okazji dwudziestolecia konkursu Gourmand World Cookbook Awards na Frankfurt Book Fair 2015 uzyskała trzecie miejsce i została uznana za jedną z trzech najważniejszych publikacji o kuchni japońskiej wydanych na świecie w latach 1994-2014. W 2015 roku ukazała się kolejna publikacja Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek pt. „Tradycje kulinarne Korei”, również nominowana do Gourmand World Cookbook Awards (wyniki zostaną ogłoszone 28-29 maja 2016).
Ilustracje © Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Wydawnictwo Hanami
Szczegółowe informacje: Wydawnictwo Hanami, Kuchniokracja
Jeden komentarz
Pingback: Nagroda Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej dla książki Polish Culinary Paths