Aż dwie godziny dłużej może trwać podróż samochodem niż pociągiem z Warszawy do Krakowa. Przewagę pociągu nad samochodem widać również na wielu innych trasach Polski. Zwłaszcza z północy i centrum kraju do Krakowa szybciej dotrzemy koleją. Należy podkreślić, że szacunki czasów przejazdu aut nie uwzględniają ograniczeń w ruchu w Krakowie, związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży.
Na wielkie wydarzenia komunikacją zbiorową
Doświadczenia w organizacji innych wielkich wydarzeń, jak na przykład Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej jasno wskazują przewagę komunikacji zbiorowej w obsłudze wzmożonego ruchu podróżnych. Ulice miast goszczących tego typu wydarzenia nie byłyby w stanie pomieścić aut wszystkich uczestników. Dodatkowym wyzwaniem w organizacji komunikacji jest konieczność ograniczenia lub zamknięcia ruchu w pewnych częściach miasta. Dlatego tak bardzo duży nacisk kładzie się na transport kolejowy i komunikację publiczną w mieście.
Nie inaczej jest w przypadku tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Miasto opracowało strefy ograniczeń ruchu, które będą obowiązywać w Krakowie w poszczególnych dniach wydarzenia. To 5 stref obejmujących większą część miasta, w różnych terminach pomiędzy 23 lipca a 1 sierpnia. Znaczna część z nich będzie niedostępna bez uzyskanej wcześniej przepustki. Do ograniczeń dopasowana została komunikacja miejska w Krakowie. Na czas wizyty Papieża Franciszka i młodych ludzi z całego świata zmieniono organizację ruchu w mieście. Wyznaczone zostaną nowe buspasy, a dla autokarów, którymi przyjadą pielgrzymi zorganizowane zostaną specjalne parkingi, rozlokowane w wielu punktach miasta.
Kolej specjalnie przygotowana do ŚDM
Oferta kolei dla gości Światowych Dni Młodzieży to aż 350 dodatkowych pociągów w specjalnie przygotowanym rozkładzie jazdy. Razem z regularnymi pociągami przewoźnicy kolejowi zaoferowali pielgrzymom 580 000 miejsc. Zwiększenie liczby pociągów do Krakowa będzie możliwe dzięki pracom zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – których celem było zwiększenie przepustowości na najpopularniejszych liniach. Zrealizowane przez PKP PLK inwestycje obejmowały m.in. instalację nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym.
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą podróżować zarówno pociągami ogólnodostępnymi jak i uruchamianymi na zamówienie poszczególnych diecezji. Pociągi specjalne zawiozą pielgrzymów do miejsc uroczystości związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Będą to zarówno połączenia w ruchu dalekobieżnym, jak i lokalnym. Część przewoźników przygotowała dla pielgrzymów specjalne oferty biletowe.
Zwiększenie liczby pociągów to nie jedyne działania, które mają zachęcić podróżnych do korzystania z kolei w trakcie ŚDM. Podróżni udający się do Krakowa będą mogli korzystać z nowych oraz wyremontowanych przystanków kolejowych, m.in. Kraków Bieżanów, Kraków Zabłocie oraz Kraków Płaszów. Harmonogram prac utrzymaniowych i remontowych zaplanowano tak, aby na czas uroczystości ŚDM pasażerowie podróżowali bez utrudnień. Dla utrzymania sprawności przejazdów w pogotowiu czuwać będzie Kolejowe Ratownictwo Techniczne oraz specjalistyczne pociągi do naprawy sieci i usuwania usterek.
Przed i podczas uroczystości ŚDM zapewniona będzie również kompleksowa informacja dla pasażerów. Na kluczowych z punktu widzenia obsługi pielgrzymów dworcach pojawi się około 200 informatorów. Kompleksową informację dostarczać będą także punkty InfoDworzec – pasażer dowie się w nich m.in. o kursowaniu pociągów w czasie ŚDM, usługach i udogodnieniach na dworcu, a także o komunikacji miejskiej. Na blisko 120 dworcach w całej Polsce dostępne są strefy bezpłatnego wi-fi. Z darmowego Internetu można skorzystać w specjalnie oznaczonych lokalizacjach.
Szybciej, pewniej, wygodniej
Prowadzone w ostatnich latach modernizacje na liniach kolejowych sprawiają, że pomimo szybkiej poprawy infrastruktury drogowej, czasy przejazdów pociągiem są w większości wypadków bardziej korzystne, niż czasy przejazdów samochodem. Uwzględniając ograniczenia, z jakimi muszą się liczyć kierowcy aut w samym Krakowie, wybór pociągu w drodze na Światowe Dni Młodzieży wydaje się najrozsądniejszy.
Źródło: PKP-Kolej na ŚDM
Fotografia © Anna Karahan