Dobrze poinformowani
Centra Informacji Turystycznej to najważniejsze miejsca dla turystów i gości odwiedzających dane miejsce, czy region. Prowadzony od 12 lat konkurs na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej ma za zadanie podnoszenie jakości świadczonych usług i wyłonienie takich punktów informacji, które mogą stanowić wzorce dla nowo powstających centrów informacji turystycznej, uczących się dopiero jak prawidłowo działać i jak najlepiej spełniać swoją funkcję.
W tym roku Kapituła wyłoniła laureatów w trzech kategoriach:
Kategoria 4 gwiazdki:
I nagroda – Wojewódzkie Centrum Informacji Turystycznej w Olsztynie
II nagroda – Centrum Informacji Turystycznej w Wadowicach
III nagroda – Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
Kategoria 3 gwiazdki:
I nagroda – Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
II nagroda – Bielsko-Bialski OSiR Dział Miejskiej Informacji Turystycznej
III nagroda – Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu
Kategoria 2 gwiazdki:
I nagroda – Informacja Turystyczna w Brennej
II nagroda – Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie
III nagroda – Punkt Informacji Turystycznej w Zamku Piastowskim w Raciborzu
Ambasador Miejsca 2016
Ambasador Miejsca to inicjatywa portalu Polska Travel, na łamach którego blogerzy i turyści dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami z podróży po Polsce. „Ambasador Miejsca – świątecznie” to nowy konkurs, który miał na celu wyłonienie najpiękniejszego opisu polskich tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Jego laureatką została Katarzyna Łaskawiec, autorka bloga Polska po godzinach.pl za swój opis „Nasze Święta na Śląsku”.
Najlepsze Produkty Turystyczne
Certyfikowane Produkty Turystyczne są swego rodzaju drogowskazem dla turystów, którzy wiedzą, że wybierając dla siebie najlepsza ofertę mają gwarancję i pewność, że dobrze zainwestowali swoje pieniądze i czas. Do konkursu regionalnego z całej Polski wpłynęły 232 zgłoszenia, które zostały zweryfikowane i ocenione. Do finału krajowego awansowało 48 produktów turystycznych, spośród ich, po trudnych i burzliwych obradach, Kapituła wybrała 10 Finalistów, którym przyznała Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Oprócz tego przyznano 3 wyróżnienia produktom, które nie otrzymały w tym roku Certyfikatów POT, ale mają duży potencjał by w najbliższej przyszłości je zdobyć. Przyznano również główną nagrodę – Złoty Certyfikat POT.
Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 roku otrzymała:
Industriada – święto Szlaku Zabytków Techniki
Przychodzi taki dzień w roku kiedy kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. To prawdziwy festiwal kultury dziedzictwa przemysłowego, który organizowany jest z dużym rozmachem na Górnym Śląsku.
Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 roku otrzymali:
Exploseum – wybuchowa historia do odkrycia w Bydgoszczy
W Puszczy Bydgoskiej skrywa się 7 budynków fabrycznych, w których produkowano materiały wybuchowe na potrzeby III Rzeszy. Spenetrowanie 2 km podziemnych korytarzy jest dla turystów nie lada gratką. Można tam zobaczyć m.in. dawną linię produkcji nitrogliceryny, skorzystać ze strzelnicy czy obejrzeć pokaz grupy inscenizacyjnej. Atrakcji na pewno nie zabraknie!
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Wydarzenie łączące dwie kultury: polską i żydowską, pokazujące wspólną tysiącletnią historię tych dwóch narodów. Konfrontuje historię ze współczesnością. To okazja, aby posłuchać na żywo muzykę klezmerską, synagogalną, czy też współczesną awangardę, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i porozmawiać osobiście z rabinem.
To jedyny taki teatr w kontynentalnej Europie, łączy tradycyjny teatr elżbietański z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi – otwieranym dachem i ruchomą sceną. Misją teatru jest promowanie twórczości Williama Shakespeare oraz nowych trendów we współczesnym teatrze i sztukach wizualnych.
Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy
To ponad 2000 km szlak rowerowy, którego trasa prowadzi przez 5 parków narodowych i 15 parków krajobrazowych w 5 województwach wschodniej Polski. Trasa przygotowana jest dla rowerowych pasjonatów- długodystansowców, ale także rowerzystów okazjonalnych.
To nowe miejsce do wypoczynku położone w województwie świętokrzyskim. Kompleks otoczony lasem oferuje m.in. możliwość podziwiania stworzeń morskich z całego świata w pokaźnym zbiorze akwariów. W skład kompleksu wchodzi również – Park Miniatur Świętokrzyskich, Kraina Zabawy z parkiem linowym i zagrodą ze zwierzętami.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Multimedialne muzeum dla fanów polskich brzmień to jedyna tego typu placówka w naszym kraju. Muzeum mieści się w opolskim amfiteatrze i zagwarantuje niezwykłą muzyczną podróż, pełną wspomnień i wzruszeń. Tylko tutaj turyści mają szansę prześledzić rozwój i przemianę polskich piosenek, zobaczyć oryginalne stroje polskich gwiazd, instrumenty muzyczne, plakaty, rekwizyty, a budki nagraniowe pozwolą zwiedzającym nagrać śpiewany przez siebie utwór.
To festiwal odbywający się co roku w czerwcu w Lublinie. Podczas jednej nocy na obszarze Starego Miasta oraz w centrum organizowanych jest ponad 250 różnych wydarzeń. Wszystko po to, aby zaznajomić mieszkańców i turystów ze sztukami wizualnymi.
Park Edukacji i Rozrywki Farma Iluzji
Jedyny taki park w Europie, którego motywem przewodnim są iluzje. Farma Iluzji jest miejscem gdzie wszystko jest realne. Na zwiedzających czeka ponad 60 różnych atrakcji, które zainteresują dzieci oraz dorosłych – budynki całkowicie przeczące prawom fizyki, labirynty, Kopalnia Złota, rezerwat smoków.
Usytuowany w zakolu Czarnej Nidy z widokiem na Zamek w Chęcinach. Cudowna lekcja historii na świeżym powietrzu. W otoczeniu lasu, można zobaczyć jak wyglądały chłopskie chałupy, dwór, kościół, młyny na przestrzeni wieków. Park jest też żywym skansenem, w którym hoduje się kilka gatunków zwierząt, uprawia pola i przydomowe ogródki.
Bliskie spotkania z kosmosem dla wszystkich fanów nocnego nieba. Pod kopułą tego łódzkiego planetarium znajduje się ekran sferyczny, na którym można zobaczyć jak prezentują się planety, gromady galaktyk i cały wszechświat.
Wyróżnienia otrzymali:
Piknik Szybowcowy – Leszno rozwiń skrzydła
Od 10 lat w Lesznie organizowany jest Piknik Szybowcowy na największe w Europie lotnisku trawiastym. Niesamowite podniebne ewolucje, zapierające dech w piersiach akrobacje i nocne pokazy. Miasto już czterokrotnie gościło Szybowcowe Mistrzostwa Świata. W 2017 wydarzenie będzie odbywało się przy trzy dni od 9-11 czerwca.
Strefa MTB Sudety to trasy rowerowe w Sudetach rozbudowywane od 2013 roku, stworzone specjalnie dla fanów rowerów górskich. Śmiałkowie mają do przejechania 500 km. A wszystko w ciekawym otoczeniu przyrodniczym z Górami Sowymi i wieloma zabytkami w tle.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Majestatyczny renesansowy zamek stał się prawdziwą sceną kulturalną Szczecina. Tutaj odbywają się pokazy filmowe, przedstawienia teatralne, wernisaże, promocje książek i koncerty przyciągające nie tylko mieszkańców miasta ale i turystów.
Wybór internautów
W plebiscycie internautów spośród 16 kandydatów wyłonionych przez Regionalne Organizacje Turystyczne wybrano Najlepszy Produkt Turystyczny. Internauci oddali ponad 20 tys. głosów na swoje ulubione atrakcje turystyczne, a zwycięzcą konkursu została – oferta woj. lubuskiego dla dzieci i młodzieży – Rejsy Statkami Laguna i Zefir po Odrze.
Fotografie © Anna Karahan