Lubaczów leży w południowo-wschodniej części Polski, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, w województwie podkarpackim. Przygraniczne położenie miasta, czyste środowisko naturalne, sąsiedztwo uzdrowiska w Horyńcu Zdroju oraz sąsiedztwo linii kolejowej w kierunku Lwowa daje możliwość wymiany handlowej ze wschodem, głównie z Ukrainą. Z resztą miasto od wieków stanowiło centrum życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego regionu. Przechodził tędy szlak wykorzystywany jako główna droga handlowa do przewozu m.in. sukna, skór, futer, śledzi, pieprzu, korzeni i wosku, które trafiały potem do Sandomierza, Lubina, czy Torunia. Początki osadnictwa w rejonie Lubaczowa datują się na VII-X w. Najpierw gród określano mianem Lubacew (Ljubacew), natomiast od roku 1376 -Lubaczów. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia jego władcy – Lubacza.
Obecnie Lubaczów zajmuje obszar 26 km2 a zamieszkuje go ok. 13 tys. mieszkańców. Przez miasto przepływają rzeki: Wisznia i Sołotwa, które na jego obrzeżach łączą się w Lubaczówkę.
W mieście jest ponad 355 obiektów o charakterze zabytkowym wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Większość z nich to drewniane lub murowane domy podmiejskie, pochodzące z XIX i początków XX wieku. W swym kształcie urbanistycznym Lubaczów nawiązuje do układu średniowiecznego miasta lokacyjnego z II połowy XV w, a w jego centrum leży czworoboczny rynek o zwartej zabudowie murowanej z przełomu XIX i XX wieku i ratusz.
W Lubaczowie regularnie odbywają się koncerty i festiwale tworząc niepowtarzalną atmosferę tego miasta, integrując mieszkańców i przyciągając turystów. Warto tu zajrzeć w wolnej chwili i wybrać się na questingowy spacer z Lubaczem.
Informacje praktyczne
Jak dojechać: Lubaczów leży na szlaku dwóch dróg wojewódzkich: nr 865 Oleszyce-Hrebenne i nr 866 Dachnów-Budomierz (prowadzących do przejścia granicznego z Ukrainą). Przez miasto przebiega również linia kolejowa Munina-Hrebenne wiodąca do granicznej stacji przeładunkowej w Werchracie.
Początek questu: Spacer rozpoczniesz na lubaczowskim Rynku, przy Pomniku Lubacza
Czas przejścia questu: ok. 40 minut
UWAGA! Wykonanie całego questu możliwe jest w dniach:
Wtorek – piątek: 9.00 – 15.00 | Sobota – niedziela: 10.30 – 17.30
Potrzebne rzeczy: długopis
Rodzaj questu: kulturowo – historyczny
Klasyfikacja questu: optymalny, pieszy dla dorosłych i młodzieży
Opiekun Questu: Miasto Lubaczów – Marek Kuziemski – m.kuziemski (at) um.lubaczow.pl
Scenariusz questu – Spacer z Lubaczem znajdziesz na stronie Fundacji Questingu: ulotka do pobrania
Pozostałe questy należące do sieci „ Questowe wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej”:
Gmina Lubaczów – „W Kresowej Krainie”
Gmina Oleszyce – „Oleszyce miasto trzech kultur”
Gmina Wielkie Oczy – „Spacer z Modrzewskim po Wielkich Oczach”
Gmina Stary Dzików – „Dzika Wyprawa”
Gmina Narol – „Szlakiem Pana, Wójta i Plebana”
Gmina Cieszanów – „Cieszanów – dobrze rockujące miasto”
Gmina Horyniec – Zdrój – „Zielony Horyniec Zdrój – Spacerem po zdrowie
Wybierz się również na quest: Ścieżką przyrodniczą przez baszkowskie lasy
Szczegółowe informacje: Questing.pl | Lubaczów
Fotografia © Anna Karahan