Kończy się rok szkolny, w związku z pandemią koronawirusa trudny dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Warto, więc zostawić komputery w domu i wyruszyć z bliskimi w teren, na krótkie weekendowe lub dłuższe wakacyjne wyprawy. Większość z nas tego lata zostanie w Polsce, dlatego chcemy zachęcić Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, questowania z nami i odkrywania nowych, albo dawno nieodwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.
Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w questingowych scenariuszach będziecie mieli okazję rozwiązać wiele zagadek i rebusów, odkryć tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie. Przemierzając poszczególne etapy questingowej trasy, inspirując się otaczającą rzeczywistością staniecie się głównymi bohaterami niezwykłej przygody.
Questing to zabawa dla każdego – dla dzieci i dorosłych. Dajcie się zatem ponieść swojej wyobraźni i questujcie z nami tego lata!
W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.
Dzisiaj zabieramy Was w Świętokrzyskie.
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
Województwo Świętokrzyskie zajmuje 11 710,50 km² powierzchni i zamieszkuje je około 1,23 mln osób. W jego centralnej części leżą Góry Świętokrzyskie – najstarsze (obok Sudetów) góry w Polsce. Najwyższym ich wzniesieniem jest Łysica wznosząca się 612 m n.p.m. Leży ona w paśmie Łysogór, w całości podlegającym ochronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Pełne uroku Województwo Świętokrzyskie może pochwalić się wieloma atrakcjami turystycznymi m.in. kilkudziesięcioma rezerwatami przyrody, Jaskinią Raj, uzdrowiskami, zamkami w Chęcinach i Ujeździe (Krzyżtopór), czy JuraParkiem w Bałtowie. To tu żyli i tworzyli Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Mikołaj Rej, Witold Gombrowicz, Stanisław Młodożeniec, Jan Długosz czy Wincenty Kadłubek. Świętokrzyskie to tradycje pustelników i zakonników, kraina pełna legend o duchach i czarach, z pewnością warto poznać je bliżej – zatem ruszamy!
Rozpoczynamy od dwóch questów zlokalizowanych na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
ŚLADAMI HISTORII W ŻYDOWSKIM JARZE
Nieustanną popularnością cieszy się jeden z najstarszych polskich questów, przygotowany we współpracy z twórcą questingu Stevenem Glazerem. Wędrówka po lessowym wąwozie Żydowski Jar przeniesie nas miliony lat wstecz, kiedy to na terenie dzisiejszego Bałtowa znajdowało się jurajskie morze, a w jego okolicach mieszkały dryozaury, kamptozaury i celurozaury.
Jak dojechać: Bałtów leży kilkanaście kilometrów na północny – wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 754
Początek questu: Parking obok „Zajazdu pod Czarcią Stopką”
Potrzebne rzeczy: Długopis, środki przeciw owadom, wygodne buty, butelka wody
Czas przejścia: ok. 40 minut
Klasyfikacja: quest pieszy
UWAGA: Quest przechodzimy w godzinach otwarcia Zaginionego Świata Dinozaurów. Więcej informacji można zdobyć dzwoniąc do JuraParku Bałtów – telefon: 41 264 14 20.
Scenariusz questu: Śladami historii w Żydowskim Jarze – front | środek (plik PDF)
NIEZWYKŁE TAJEMNICE DINOZAURÓW
Wędrując zgodnie ze wskazówkami tego questu zdobędziecie wiele interesujących informacji na temat dinozaurów m.in. dowiecie się co jadały, kto był wśród nich „królem”, dlaczego niektóre z nich określa się mianem „jaszczura kosiarza” czy też „zadaszonego jaszczura”.
To doskonały quest dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo zapraszamy Was serdecznie na inaugurację nowego questu JuraParku Bałtów – „Co w zamkach straszy, czyli Polska w Miniaturze z kompanem w kapturze”, który będzie miał inaugurację 5 lipca 2020 r. o godzinie 12:00 (niedziela) w Parku Miniatur.
Jak dojechać: Bałtów leży kilkanaście kilometrów na północny – wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 754.
Początek questu: JuraPark Bałtów – kasa
Potrzebne rzeczy: Ołówek
Czas przejścia: 45 min.
Klasyfikacja: quest pieszy
UWAGA: przed rozpoczęciem questu należy zakupić bilet wstępu do JuraParku.
Scenariusz questu: Niezwykłe tajemnice dinozaurów – front | środek (plik PDF)
Z Bałtowa wyruszamy do Oblęgorka. Opiekunem tutejszych questów jest Stowarzyszenie Kobiet Jagienka.
W jednym ze swoich listów Henryk Sienkiewicz napisał: „…Oblęgorek oczarował mnie zupełnie, mało jest w królestwie wiosek tak pięknie położonych…”
W 1900 r. otrzymał ten majątek w darze od społeczeństwa polskiego z okazji jubileuszu 25lecia pracy literackiej. Henryk Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Po śmierci pisarza (do roku 1944) mieszkała tu jego żona Maria i syn Henryk Józef.
W 1956 r. majątek w Oblęgorku został przekazany przez dzieci pisarza na rzecz utworzenia tu muzeum. Otwarto go 26 października 1958 r. a jego pierwszym kustoszem została synowa pisarza – Zuzanna Sienkiewicz. W czasie questingowego spaceru poznacie wiele ciekawych faktów na temat tego miejsca oraz życia Henryka Sienkiewicza.
Jak dojechać: Oblęgorek leży w gminie Strawczyn, 16 km na północny-zachód od Kielc. Wyjazd z Kielc drogą nr 74 w kierunku Łodzi, potem nr 748
Początek questu: Oblęgorek, ul. Aleja Lipowa, na skrzyżowaniu z ul. Gimnazjalną
Potrzebne rzeczy: Długopis
Czas przejścia: 45 min.
Klasyfikacja: quest pieszy
Scenariusz questu: Odwieczna siedziba przodków – front | środek (plik PDF)
Kolejny quest zabierze nas na wędrówkę po oblęgoreckim lesie i rezerwacie przyrody. Dzięki niemu będziecie mogli dowiedzieć się m.in. jakie chronione gatunki roślin występują na tym terenie. Poprawicie również swoją kondycję fizyczną wspinając się po tutejszych wzniesieniach.
Jak dojechać: Oblęgorek leży w gminie Strawczyn, 16 km na północny-zachód od Kielc. Wyjazd z Kielc drogą nr 74 w kierunku Łodzi, potem nr 748.
Początek questu: Oblęgorek, ul. Aleja Lipowa 24 wejście do parku Muzeum H. Sienkiewicza
Potrzebne rzeczy: Długopis, spray przeciw owadom, wygodne buty (trasa przebiega przez las)
Czas przejścia: 1 godz.
Klasyfikacja: quest pieszy, dla dorosłych i młodzieży
Scenariusz questu: W poszukiwaniu Króla Lasu – front | środek (plik PDF)
Kolejny quest przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią odwiedzać nowe miejsca samochodem oraz tym, którzy dbają o zdrowe odżywianie. Zwiedzając gminę Strawczyn napotkacie na trasie lokalnych producentów, u których będziecie mogli kupić świeże, ekologiczne produkty: miód, jaja, drób, czy warzywa.
Jak dojechać: Oblęgorek leży w gminie Strawczyn, 16 km na północny-zachód od Kielc. Wyjazd z Kielc drogą nr 74 w kierunku Łodzi, potem nr 748.
Początek questu: parking przy ul. Gimnazjalnej 23, obok kiosku z pamiątkami
Potrzebne rzeczy: Długopis
Czas przejazdu: 2 godz. samochodem (33km)
Klasyfikacja: quest samochodowy
Scenariusz questu: Ciekawostki naszej gminy – front | środek (plik PDF)
Niedaleko od Kielc leżą Morawica i Piaseczna Górka i tam Was teraz zabieramy. Tutejszymi questami opiekuje się Stowarzyszenie Piasecznej Górki „Z Górki”.
SERCE I ROZUM
Pierwsza ze ścieżek questingowych, które chcemy Wam tutaj zaproponować prowadzi śladami rodziny Oraczewski, niezwykle zasłużonej dla Morawicy. W 1837r. Edward Oraczewski kupił na licytacji zadłużony, zrujnowany majątek Morawica, w którego skład wchodziły również: Wola Morawicka, Chałupki i Obice. Dzięki jego pracy i staraniom, kontynuowanym później przez jego syna Ludwika, Morawica przekształciła się w doskonale prosperujący ośrodek przemysłowy. W rękach rodziny Oraczewskich majątek pozostał do 1899r.
Jak dojechać: Morawica położona jest na południe od Kielc
Początek questu: Poruszając się droga krajową 73 od strony Kielc, po ok. 15km dojedziesz do Morawicy. Zatrzymaj się na parkingu przy ul. Spacerowej i przejdź pod Centrum Samorządowe, budynek nr 7.
Potrzebne rzeczy: Ołówek, gumka, aparat fotograficzny. Możecie ze sobą zabrać również mały znicz i zapałki.
Czas przejścia: ok. 40 min.
Klasyfikacja: quest pieszy
Scenariusz questu: Serce i rozum – front | środek (plik PDF)
SZLAKIEM NIEZWYKŁYCH KRZYŻY PRZYDROŻNYCH GMINY MORAWICA
Wsie leżące obecnie w granicach Gminy Morawica były w styczniu 1945 r. polem największej bitwy stoczonej podczas II Wojny Światowej w regionie świętokrzyskim. W walce pomiędzy wojskami radzieckimi i niemieckimi, śmierć poniosło wielu żołnierzy oraz mieszkańców tych wsi. By uczcić ich pamięć na cmentarzu w Radomicach stanął Krzyż Pojednania, a z fragmentów pozostałych po bitwie wozów bojowych, czołgów, pocisków moździerzowych, czy łusek nabojów powstało wiele przydrożnych kapliczek i krzyży. Ich historię można poznać podążając samochodową ścieżką questingową „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica”.
Jak dojechać: Gmina Morawica położona jest na południe od Kielc.
Początek questu: Poruszając się drogą krajową 73 od strony Kielc, po około 15 km dojedziesz do Morawicy. Skręć w lewo na Łabędziów, miń zalew i zatrzymaj się naprzeciwko domu przy ul. Długiej 99.
Potrzebne rzeczy: Ołówek, gumka, aparat fotograficzny. Możecie zabrać ze sobą znicz i zapałki.
Czas przejazdu: ok. 100 min. samochodem
Klasyfikacja: quest samochodowy
Scenariusz questu: Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych Gminy Morawica – front | środek (plik PDF)
OD STAROŻYTNOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI – PIASECZNA GÓRKA
By natomiast dowiedzieć się, w jaki sposób Lugiowie, starożytni mieszkańcy tych terenów wydobywali i przetwarzali darniowe złoża rud żelaza i dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe trzeba wybrać się do Piasecznej Górki.
Jak dojechać: Piaseczna Górka położona jest na południe od Kielc.
Początek questu: Poruszając się droga krajową 73 od strony Kielc, po ok. 12 km skręć w lewo do Piasecznej Górki. Z głównej drogi Piasecznej Górki (ul. Żurawia) skręć w lewo w ul. Słowiczą i zatrzymaj się przy boisku. Przejdź pod drewnianą tablice ogłoszeń przy ul. Pawiej.
Potrzebne rzeczy: Ołówek, gumka, aparat fotograficzny
Czas przejścia: 40 min.
Klasyfikacja: quest pieszy
UWAGA: Quest przechodzi się tylko wiosną, latem lub jesienią.
Scenariusz questu: Od Starożytności do Współczesności – front | środek (plik PDF)
Fotografie © Anna Karahan i Fundacja Questingu
Szczegółowe informacje: Questing.pl | FB- Questing-wyprawa po skarb
Przeczytaj również: Questuj z nami w Wielkopolsce
O questingu
Questing to edukacyjna gra terenowa, łącząca elementy podchodów i nowych technologii, polegająca na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach, by odkryć skarb. Questing dotarł do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok obejmuje swoim zasięgiem co raz więcej miejsc, od 2009 roku powstało już ponad 700 tras w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.