Lato trwa, pogoda dopisuje. Warto, więc zostawić komputery w domu i wyruszyć z bliskimi w teren, na krótkie weekendowe lub dłuższe wakacyjne wyprawy. Większość z nas tego lata ze względu na ograniczenia związane w koronawirusem zostanie w Polsce, dlatego chcemy zachęcić Was do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, questowania z nami i odkrywania nowych, albo dawno nieodwiedzanych miejsc na terenie naszego kraju.
Kierując się rymowanymi wskazówkami zawartymi w questingowych scenariuszach będziecie mieli okazję rozwiązać wiele zagadek i rebusów, odkryć tajemnicze hasła, zapomniane legendy, podania, historie. Przemierzając poszczególne etapy questingowej trasy, inspirując się otaczającą rzeczywistością staniecie się głównymi bohaterami niezwykłej przygody.
Questing to zabawa dla każdego – dla dzieci i dorosłych. Dajcie się zatem ponieść swojej wyobraźni i questujcie z nami tego lata!
W czasie swoich wypraw róbcie zdjęcia i oznaczajcie je oficjalnym hashtagiem naszego cyklu: #questujznami.
Dzisiaj zabieramy Was w Lubuskie.
WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
Województwo Lubuskie obejmuje obszar o powierzchni 13 987,93 km², a jego populacja wynosi ok. 1 011 592 mieszkańców. Jest najbardziej zalesionym województwem naszego kraju. Lasy, ze swym niezwykłym bogactwem flory i fauny, zajmują tu 687,2 tys. ha (49% całej powierzchni), z czego 4,6 tys. ha znajduje się w obrębie parków narodowych.
Charakterystyczny dla krajobrazu województwa jest układ naprzemianległych obniżeń pradolin i pasów wysoczyznowych wytworzony w wyniku ostatniego zlodowacenia. Jego zasięg wyznacza linia biegnąca przez Gubin, Lubsko, Zieloną Górę i Sławę.
To tu znajduje się Łuk Mużakowa – najlepiej zbadana na świecie spiętrzona morena czołowa widoczna gołym okiem z kosmosu, fortyfikacje zbudowane w latach 30-tych XX wieku, liczne pałace, zamki i zabytki oraz winnice i pasieki.
Swoją dzisiejsza wędrówkę rozpoczniemy od wizyty w wielskiej sielance…
PĘDZĄC DO WIEJSKIEJ SIELANKI
Pokonując na dwóch kółkach kolejne kilometry ścieżką questingową „Pędząc do wiejskiej sielanki” będzie można nie tylko podziwiać przepiękne tereny gmin Świebodzin oraz Skąpe, ale również wzbogacić swoją wiedzę na temat tutejszych jezior, występujących tu gatunków zwierząt i roślin, a także interesujących budowli i tytułowej wiejskiej sielanki, w której zakończymy swoją podróż…
Skotopaska, to staropolskie określenie utworu literackiego opisującego wiejską sielankę. To właśnie owa sielanka jest tym, czego zaznają goście odwiedzający gospodarstwo ekoturystyczne „Skotopaska” znajdujące się we wsi Darnawa (woj. lubuskie, powiat świebodziński). Do Darnawy nie da się trafić przypadkiem – tu trzeba przyjechać specjalnie. Dość powiedzieć, że za wsią kończy się już droga…
Jak dojechać: Świebodzin – leży w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych Polski – autostrady A2 i trasy szybkiego ruchu S3. Na szlakach tranzytowych z Niemiec na wschód i ze Skandynawii na południe Europy.
Początek questu: Początek ścieżki pieszo-rowerowej ul. Zachodnia (przy ogródkach działkowych)
Potrzebne rzeczy: rower, długopis, butelka wody
Czas przejazdu: ok. 60 min.
Klasyfikacja: quest rowerowy
Scenariusz questu: Pędząc do wielskiej sielanki – front | środek (plik PDF)
MROCZNE OBLICZE HISTORII ŚWIEBODZINA
Według szacunkowych danych, w 1939 roku na wschodnich terenach drugiej Rzeczypospolitej (w 1944 przyłączonych do ZSRR) mieszkało ok. 11.6 mln obywateli polskich. W ciągu następnych lat ich liczba spadła do ok. 2.4 mln: wskutek aresztowań, wysiedleń, Holocaustu, terroru i walk. Ci, którzy przeżyli znaleźli się w wyniku uzgodnień „Wielkiej Trójki” w Teheranie jesienią 1943 roku – poza ojczyzną. 27 lipca 1944 roku ZSRR zawarł z Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego porozumienie o polsko-radzieckiej granicy państwowej i stworzeniu powojennej Polski państwem homogenicznym narodowo. Z tym niestety wiązały się przesiedlenia ludności – przymusowe Niemców i dobrowolne – Polaków, Białorusinów czy Ukraińców.
Pierwsi polscy osadnicy na Ziemi Lubuskiej pojawili się na przełomie lutego i marca 1945 roku i zamieszkali w powiatach Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Świebodzin i Międzyrzecz. Pochodzili głównie z województw wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. W następnych miesiącach osadnictwo nasiliło się jeszcze bardziej. Do końca 1945 roku przez punkty etapowe PUR zorganizowane we wszystkich powiatach Ziemi Lubuskiej przewinęło się 162.057 osób, w tym najwięcej w powiecie żarskim – 24.887 osób, świebodzińskim – 16.028, głogowskim – 15.891 i gorzowskim – 13.140 osób. Po udzieleniu osadnikom niezbędnej pomocy medycznej, żywnościowej i zorganizowaniu transportu odprawiano ich do miejsc stałego zamieszkania w poszczególnych wsiach i miasteczkach.
Według danych statystycznych w 1950 roku na Ziemi Lubuskiej mieszkało 560.613 osób. Wśród nich 52.3% stanowili przesiedleńcy z dawnych ziem polskich, 41.1% repatrianci i 2,8% re-emigranci.
„Mroczne oblicze historii Świebodzina” to jeden z nielicznych questów w Polsce napisany prozą. Jest to quest o wyższym poziomie trudności i dotyczy właśnie trudnej tematyki przesiedleń – razem Kazimierzem i jego rodziną przejdziemy drogę, jaką musieli oni pokonać przyjeżdżając w nowe, nieznane miejsce…
Jak dojechać: Świebodzin położony jest w centralnej części województwa lubuskiego, bezpośrednio przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Polski – autostrady A2 i trasy szybkiego ruchu S3. Na szlakach tranzytowych z Niemiec na wschód i ze Skandynawii na południe Europy.
Początek questu: Stacja PKP Świebodzin (wejście z budynku na perony)
Potrzebne rzeczy: długopis, wygodne buty, butelka wody
Czas przejścia: 60 min.
Klasyfikacja: quest pieszy, dla dorosłych i młodzieży
Scenariusz questu: Mroczne oblicze historii Świebodzina – front | środek (plik PDF)
„ … ” (tytuł tego questu poznamy, rozwiązując zagadki w czasie jego pokonywania)
Świebodzin, położony obecnie w woj. lubuskim, to dawny gród słowiański, wspomniany po raz pierwszy w dokumencie z 1302 roku. Jego nazwa: Schwibussen (1251), Swebosin (1302), Svebusin (1334), Sweboczyn (1352) pochodzi od słowa „świeboda” oznaczającego „swobodę, bogactwo”. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946 roku.
Wędrując wśród pomników i budowli Świebodzina, rozwiązując równocześnie wiele questingowych zagadek i krzyżówek poznamy jego historię i teraźniejszość.
Jak dojechać: Świebodzin położony jest bezpośrednio przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Polski – autostrady A2 i trasy szybkiego ruchu S3. Na szlakach tranzytowych z Niemiec na wschód i ze Skandynawii na południe Europy.
Początek questu: Parking przy Figurze Chrystusa Króla
Potrzebne rzeczy: długopis
Czas przejścia: ok. 60 min.
Klasyfikacja: quest samochodowo-pieszy
Scenariusz questu: „ … ” – front | środek (plik PDF)
SZLAKIEM OPRAWCY
Zielona Góra znana jest dzięki swemu malowniczemu położeniu na zboczu doliny rzeki Odry, wśród otaczających ją wzgórz Wału Zielonogórskiego.
Zielona Góra to także miasto słynące od wieków z upraw winnej latorośli i produkcji wina. W niemieckich kronikach pojawiają się wzmianki o pierwszych krzewach winorośli posadzonych w tym regionie ok. 1150 roku. Ta długa tradycja pielęgnowana jest do dzisiaj, a we wrześniu winobranie przyciąga do miasta rzesze turystów. Wszyscy też znają mistrzowską zielonogórską drużynę żużlową.
Jednak mało kto wie, że w latach 1652-1669 w Zielonej Górze odbywały się głośne w tamtych czasach „procesy czarownic”, w wyniku których na stosach spalono kilkanaście kobiet. Procederu tego zakazano w 1669 roku, pozbawiając jednocześnie lokalne sądy prawa do wydawania tego rodzaju wyroków. Historia ta stała się inspiracją do stworzenia scenariusza questu „Szlakiem oprawcy”.
Rozpoczyna się on na rozwidleniu ulic Batorego i Dąbrowskiego w Zielonej Górze w miejscu, gdzie znajdują się… dyby. Narzędzie to stosowane w dawnych czasach do publicznego karania złoczyńców, stało się punktem wyjścia dla opowieści, której narratorem jest miejscowy kat. Wędrując razem z nim ulicami Zielonej Góry poznamy historię tego niechlubnego zawodu, różne ciekawostki i miejsca związane z jego życiem. Nie zabraknie również nawiązania do współczesności, a dzięki obecnym w mieście tablicom i znakom questowicz będzie mógł rozwiązywać zagadki i rebusy pokonując kolejne etapy swojej wędrówki, by ostatecznie dotrzeć do celu.
Jak dojechać: Zielona Góra jest położona w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu, gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski.
Początek questu: Zielona Góra skwerek na rozwidleniu ul. Batorego z ul. Dąbrowskiego (przy dybach)
Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek
Czas przejścia: 45 min.
Klasyfikacja: quest pieszy, dla dorosłych i młodzieży
Scenariusz questu: Szlakiem oprawcy – front | środek (plik PDF)
ŚLADAMI SIENIAWSKIEJ HISTORII
Kolejny quest poprowadzi nas po niezwykle malowniczej wsi Sieniawa Żarska, położonej na obszarze Dolnych Łużyc. Historia tych okolic sięga pradawnych plemion, które założyły tu swoje sioła. W latach 623–658 Łużyce wchodziły w skład państwa Samona najstarszego państwa Słowian.
Jak dojechać: Województwo lubuskie, powiat żarski, gmina Żary miejscowość Sieniawa Żarska
Początek questu: Kościół św. Piotra i Pawła
Potrzebne rzeczy: długopis, ołówek
Czas przejścia: ok. 60 min.
Klasyfikacja: quest pieszy, obszar historyczny Dolne Łużyce
Twórca questu: Fundacja Pięknolesie
Scenariusz questu: Śladami sieniawskiej historii – front | środek (plik PDF)
Fotografia © Fundacja Questingu
Szczegółowe informacje: Questing.pl | FB- Questing-wyprawa po skarb
Przeczytaj również: Questuj z nami w Świętokrzyskim
O questingu
Questing to edukacyjna gra terenowa, łącząca elementy podchodów i nowych technologii, polegająca na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach, by odkryć skarb. Questing dotarł do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok obejmuje swoim zasięgiem co raz więcej miejsc, od 2009 roku powstało już ponad 700 tras w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.