Miasto… które spośród wielu innych miast w Polsce wyróżnia sie trwającą od kilku stuleci tradycją wyrobu ceramicznych naczyń. Miejsce… gdzie warsztaty garncarskie istniały już w XIV wieku. To tu powstają najbardziej znane stempelkowe wyroby, które rozpoznawalne są na całym świecie. Mowa o Bolesławcu — ,,mieście ceramiki”, ,,mieście dobrej gliny”. Symbolem uznania dla tej tradycji jest obchodzone co roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia Bolesławieckie Święto Ceramiki. Jest to największa i najbarwniejsza impreza plenerowa regionu. W tym roku odbędzie się po raz dziewiętnasty.
Targi ceramiki odbywać się będą w dniach 21 – 25 sierpnia wówczas bolesławiecki Rynek zapełni się drewnianymi domkami w których ceramicy prezentują swoje wyroby. Podczas kiermaszu zaopatrzyć się będzie można w ceramikę użytkową, dekoracyjną, a także biżuterię. W przypadku tego największego w Polsce kiermaszu ceramiki mamy pewność, że bez względu na to, czy chcemy kupić naszyjnik, filiżankę czy donicę, każdy z wyrobów będzie niezwykle oryginalny. Szeroki wybór gwarantują producenci ceramiki z Bolesławca których jest ponad 20 oraz producenci, którzy do Bolesławca przyjeżdżają z całej Polski i z zagranicy m.in.: z Czech, Węgr czy Litwy. Liczba wystawców systematycznie zwiększa się. W pierwszym kiermaszu BŚC udział wzięło kilkunastu wystawców, a obecnie jest ich już blisko 100.
W dniach 23 – 25 sierpnia powstanie Miasteczko Animacji Ceramicznych, w którym odbędą się pokazy toczenia na kole i malowania form ceramicznych. Każdy z uczestników, bez względu na wiek będzie miał szansę samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny. Tradycyjnie zbudowany i rozpalony zostanie widowiskowy piec ceramiczny. Po raz pierwszy odbędą się mistrzostwa toczenia na kole garncarskim.
W piątek oficjalne otwarcie rozpocznie widowiskowa Parada Ceramiczna, której motywem przewodnim jest ceramika. W tym dniu odbędzie się również wernisaż wystawy poplenerowej 49 Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Wystawa prezentować będzie efekt miesięcznej pracy szesnastu artystów-ceramików z Meksyku, Austrii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii oraz Polski, którzy przez cały czerwiec tworzą w bolesławieckich zakładach ceramicznych.
W tych dniach odbywać się będzie bogaty i atrakcyjny program artystyczny. Dla fanów muzyki do Bolesławca zaprosiliśmy czołowych wykonawców polskiej i europejskiej sceny muzycznej m.in. w piątek publiczność porwie rockowe brzmienie muzyki etnicznej, na dużej scenie wystąpi polsko-łemkowsko-ukraiński zespół LemON, zwycięzca trzeciej edycji programu Must Be The Music-Tylko Muzyka. Nieco później wystąpi zespół Haydamaky produkt eksportowy Ukrainy. To genialnie zbalansowana kompilacja melodyki ukraińskiej, wpływów bałkańskich, żydowskich, romskich, okraszonych potężna dawką rocka, punka, ska i reggae. Na zakończenie wieczoru zapraszamy na widowiskowy spektakl z elementami tańca i akrobacji oraz z wykorzystaniem światła (UV) „Pieśń Bugajów” w wykonaniu aktorów Teatru AVATAR. W sobotę szczególnie polecamy Koncert muzyki lat 60-tych czyli „Gdzie się podziały tamte prywatki” podczas, którego poczujemy atmosferę i klimat tamtych czasów. Usłyszymy wszystko to, przy czym bawiliśmy się i co pozostało w nas do dziś. Wysłuchamy na żywo przebojów Czesława Niemena, Karin Stanek, Kasi Sobczyk, Czerwono Czarnych, Anny Jantar, Krzysztofa Klenczona i wielu innych Wielkich Nieobecnych. Koncert uświetni Piotr Szczepanik. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Legendy UK oraz Alan Silson ex Smokie. Na zakończenie kino pod gwiazdami. Wszyscy, duzi i mali, którzy w niedzielę znajdą się w Bolesławcu, bawić się będą z zespołem ARKA NOEGO, następnie wystąpi Hania Stach z programem w hołdzie Whitney Houston. Imprezę zakończy Paweł Kukiz wraz z nowym składem muzyków pod nazwą Kukiz.
Szczegółowe informacje: Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu
Fotografie © Bolesławiecki Ośrodek Kultury
Jeden komentarz
Pingback: Kontynuujemy nasz cykl "Lato w Polsce"