Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.
Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych, a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.
Obecnie zespół występuje w składzie:
Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, cymbały, harmonia polska
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek
Michał Żak – flety drewniane, szałamaja, klarnet
Piotr Zgorzelski – basy, taniec
Gościnnie: Szczepan Pospieszalski – trąbka
Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach (np. Open’er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych – zawsze ku wielkiemu zachwytowi publiczności. Do 2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert „Ludowe korzenie muzyki Fryderyka Chopina”. W roku 2012 powstał unikalny projekt „Kujawy”, angażujący prócz Trio trzech mistrzów muzyki polskiej: Tadeusza Kubiaka, Tomasza Stańko i Janusza Olejniczaka oraz zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej. Trio koncertowało również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem. Oprócz koncertów muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca, w spektaklach Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia. Trio prowadzi także warsztaty muzyczne i taneczne. W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 zaś „Serce”, nagrodzone Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia.
W październiku 2012 Janusz Prusinowski Trio, wyróżnione tytułem Womex Nominee, zagrało w Salonikach na prestiżowych targach world music WOMEX 2012.
Członkowie Trio swoimi muzycznymi odkryciami dzielą się poprzez koncerty, warsztaty i zabawy dla dzieci.
Koncerty:
Każdy koncert Trio przygotowuje osobno, dopasowując go do miejsca, czasu, okoliczności i…stanu ducha zespołu. Wśród nich znajdują się muzyczne opowieści na różne tematy:
Mazurki
Serce – Muzyka Polski Centralnej
Narodowe Źródła Muzyki Fryderyka Chopina – wspólny koncert z pianistą (m.in. Januszem Olejniczakiem)
Koncert „Kujawy”
Warsztaty:
Grać, śpiewać i tańczyć członkowie Trio uczyli się od wielu muzykantów, śpiewaków i śpiewaczek, tancerzy i tancerek za co są im wszystkim bardzo wdzięczni. Muzycy uważają, że teraz ich kolej, by przekazywać ten dawny język wyrażania uczuć i doświadczania więzi, dlatego przygotowali dla wszystkich chętnych kilka rodzajów warsztatów na różnym poziomie zaawansowania.
●Tańce Polski Nizinnej – powszechne niegdyś w Polsce tańce zostały prawie całkowicie zapomniane. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków, zmieniły się także nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. A jest to sfera ogromnych możliwości. Poznanie prostych kroków tanecznych pozwala nie tylko na odkrycie tkwiącej w nich energii i radości, ale też umożliwia spontaniczną i kunsztowną improwizację poznawanymi sukcesywnie ozdobnikami. Udana zabawa wymaga od tancerzy orientacji w przestrzeni i kontaktu z wszystkimi tańczącymi. Tańczy się nie tylko w parze, ale także w całej grupie.
Warsztaty tańców Polski Nizinnej składają się z czterech modułów:
Tańce korowodowe – chodzony, siemieniec, przytrampywanie;
Tańce wirowe po kole – kujawiak, oberek, wiwat – z wariantami i improwizacją;
Tańce „z figurami” i tańce–zabawy – kozak, dyna, kontro, krzyżok, polka;
●Muzyka Polski Centralnej – warsztaty muzyczne i głosowe
Nauka gry na skrzypcach i śpiewu – Janusz Prusinowski
Nauka gry na bębenku i basach – Piotr Piszczatowski i Piotr Zgorzelski
Nauka gry na flecie drewnianym, klarnecie oraz innych instrumentach dętych – Michał Żak
Zabawy dla dzieci:
Podwórko z Mazurkami i Spektakl „Kusy Janek”
Źródło: Janusz Prusinowski Trio
Fotografia © Y.Psathas/Womex