Informacje wynikające z raportu są interesujące. Pokazują przede wszystkim, że ub. kw. upłynął pod znakiem wzmożonego zainteresowania klientów rynkiem pierwotnym. Pozwala to optymistycznie patrzeć w przyszłość. Cieszy przede wszystkim liczba zawieranych transakcji, które poziomem obrotów, mogą być porównywane do ich liczby z czasów boomu nieruchomościowego z roku 2007.
Niższa liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży
W okresie od lipca do sierpnia, deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mniejszą liczbę nieruchomości, niż w analogicznych kwartałach trzech poprzednich lat. Od początku roku pojawiło się ich około 23 tys., dla porównania w poprzednich latach deweloperzy wpuszczali na rynek około 36 tys. mieszkań. REAS ocenia, że jest to jeszcze skutkiem oddziaływania ustawy deweloperskiej.
Nadwyżka mieszkań w portfelach deweloperów znacznie spadła. Liczba mieszkań zmniejszyła się o 9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i w największych polskich aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) wynosi obecnie 44 tys. W porównaniu do analogicznego kwartału ub. roku, spadek wynosi aż 22 proc. Do największego spadku liczby ofert doszło w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.
Ile budują deweloperzy?
Z danych REAS wynika, że w całej Polsce deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 36,4 tys. mieszkań, czyli o 21,1 proc. mniej, niż w analogicznym okresie 2012 roku. Uzyskali w tym samym okresie pozwolenia na budowę ponad 41,2 tys. mieszkań. Jeżeli natomiast chodzi o spółdzielnie mieszkaniowe, to rozpoczęły one budowę ok. 1 tys. mieszkań, czyli o ponad 44 proc. mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku.
Pod koniec września niesprzedanych nieruchomości było ok. 13,8 tys. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba gotowych, niesprzedanych mieszkań w sześciu wspominanych aglomeracjach spadła o ok. 1,3 tysiąca, czyli o 8,5 proc.
Kiedy będą oddawane budowane lokale?
Spośród wszystkich nieruchomości znajdujących się obecnie w sprzedaży, budowa
• 12 tys. z nich zakończy się jeszcze w tym roku;
• 18 tys. z nich zakończy się w 2014 roku;
• ok. 5,5 tys. z nich zakończy się w 2015 roku.
Transakcje zawarte na rynku
W III kw. liczba transakcji zawartych na rynku wyniosła 9,6 tys. Ostatnim razem tak duży popyt miał miejsce w roku 2007 w czasie boomu mieszkaniowego. Większość klientów to osoby posiadające gotówkę i wybierające kredyt tylko jako częściowe pokrycie inwestycji. Na decyzje konsumentów miała wpływ Rekomendacja S i obniżenie stóp procentowych, dlatego wiele osób decyduje się inwestować w mieszkania, ponieważ są względnie tanie dla osób ze znacznym kapitałem i oferują stabilny zysk.
Mateusz Kozłowicz / Polish Property
Fotografia © Polish Property