Kultura

Camerimage 2015 – Podsumowanie

Podczas 23. edycji festiwalu Camerimage obejrzeliśmy filmy z całego świata a ich twórcy rywalizowali w jedenastu kategoriach konkursowych: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Filmów Dokumentalnych Krótko- i Długometrażowych, Konkurs Debiutów Operatorskich, Konkurs Debiutów Reżyserskich, Filmów 3D, Etiud Studenckich, Wideoklipów oraz Spotów Reklamowych oraz nowość Konkurs Pilotów Telewizyjnych.

Dodaj komentarz

NAGRODY SPECJALNE CAMERIMAGE 2015

Nagroda za Całokształt Twórczości – Chris Menges

Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym – Marcel Łoziński

Nagroda dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną – Walter Murch

Nagroda dla Wybitnego Duet Twórców Filmowych – Vittorio Storano and Majid Majidi

Nagroda dla Kostiumografki z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną – Sandy Powell

Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów – Martin Coppen

Nagroda dla Producenta Telewizyjnego z Szczególną Wrażliwością Wizualną – Frank Spotnitz

Nagroda dla Scenografki z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną – Eve Stewart

 

LAUREACI KONKURSÓW CAMERIMAGE 2015

KONKURS GŁÓWNY

Złota Żaba: Carol
zdjęcia: Ed Lachman
reżyseria: Todd Haynes

Srebrna Żaba: Barany. Islandzka opowieść
zdjęcia: Sturla Brandt Grøvlen
reżyseria: Grímur Hákonarson

Brązowa Żaba: Syn Szawła
zdjęcia: Mátyás Erdély
reżyseria: László Nemes

 

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Najlepszy Film Polski: Letnie przesilenie
zdjęcia: Jerzy Zieliński
reżyseria: Michał Rogalski

 

KONKURS ETIUD STUDENCKICH

Nagroda Studencka im. Laszlo Kovacsa – Złota Kijanka: Ameryka
zdjęcia: Bartosz Bieniek
reżyseria: Aleksandra Terpińska
szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)

Srebrna Kijanka: Stavanger
zdjęcia: Simon Drescher
reżyseria: Arto Sebastain Buhmann
szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg

Brązowa Kijanka: To, czego chcę
zdjęcia: Damian Kocur
reżyseria: Damian Kocur
szkoła: Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego (UŚ WRiTv)

 

KONKURS PEŁNOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — Grand Prix: Scena ciszy
zdjęcia: Lars Skree
reżyseria: Joshua Oppenheimer

Specjalne Wyróżnienie: Bracia
zdjęcia: Wojciech Staroń
reżyseria: Wojciech Staroń

 

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Złota Żaba — Grand Prix: A Tale of Love, Madness and Death
zdjęcia: Alvaro Anguita
reżyseria: Mijael Bustos

Specjalne Wyróżnienie: The Conversation
zdjęcia: Pavel Skvortsov
reżyseria: Anastasia Novikova

 

KONKURS DEBIUTÓW REŻYSERSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut reżyserski: Perfect Obedience
zdjęcia: Serguei Saldívar Tanaka
reżyseria: Luis Urquiza Mondragón

 

KONKURS DEBIUTÓW OPERATORSKICH
pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Najlepszy debiut operatorski: Songs My Brothers Taught Me
zdjęcia: Joshua James Richards
reżyseria: Chloe Zhao

 

KONKURS FILMÓW 3D

Najlepszy Film 3D: Love
zdjęcia: Benoît Debie
reżyseria: Gaspar Noé

 

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Najlepszy wideoklip: Kendrick Lamar Alright
zdjęcia: Rob Witt
reżyseria: Colin Tilley

Najlepsze zdjęcia w wideoklipie: Kendrick Lamar Alright
zdjęcia: Rob Witt
reżyseria: Colin Tilley

 

FIRST LOOK – KONKURS PILOTÓW TELEWIZYJNYCH

Najlepszy pilot: Dom grozy: Night Work
zdjęcia: Xavi Giménez
reżyseria: Juan Antonio Bayona

 

 

KONKURS SPOTÓW REKLAMOWYCH “FUNDUSZE EUROPEJSKIE W KADRZE”

Organizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego
pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Infrastruktury i RozwojuNagroda Główna – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i dom produkcyjny FlyFilm za film pod tytułem Lubuskie – Zatrzymaj Słońce.

 

Źródło: Camerimage

Fotografia © Grzegorz Chęć

Poleć innym